تاریخ انتشار: 1402/04/19 - 06:09

توجه به آمایش سرزمینی در کشف استعدادها

طراح برنامه تلویزیونی اتم با اشاره به ساخت این برنامه در سطح ملی از توجه به آمایش سرزمینی برای کشف استعدادها گفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن دوباشی، طراح و مدیر برنامه مسابقه تلویزیونی «اتم» با اشاره به ساخت این برنامه گفت: ایده ما برای ساخت «اتم» این بود که برای دستیابی به پیشرفت مد نظر در کشور، بهتر است به جای اینکه یک برنامه جامع کشور داشته باشیم که خُرد می‌شود، اصالت را به مناطق آورده و آمایش سرزمینی را منطقه‌ای کنیم. برنامه اتم نیز در حاشیه این ایده پدید آمد. 


وی درباره ویژگی‌های این مسابقه توضیح داد: «اتم» مخفف الگوها و تجربه‌های موفق است. برای اتم‌های برتر، داشتن شرایطی حائز اهمیت است که در داوری‌ها به آن دقت شده و خواهد شد؛ مردمی بودن، خلاقیت و مسئله محور بودن و قابل تکثیر بودن ایده و الگو از این فاکتورهاست. 


طراح این برنامه با اشاره به اینکه برنامه اتم به صورت همزمان در همه استان‌های کشور برگزار می‌شود، گفت: پس از رقابت اتم‌ها در سطح استانی که به صورت همزمان از تمامی شبکه‌های استانی پخش خواهد شد، اتم برتر هر استان به سطح ملی رسیده و به رقابت با سایر اتم‌ها می‌پردازد تا در نهایت ۳ اتم برتر کشور با رای مردم و داوران برنامه تعیین شوند. 


دوباشی درباره زمان‌بندی پخش این برنامه از شبکه‌های سیما گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، قرار است تا بهمن ماه، پخش فصل اول برنامه اتم به پایان برسد. برنامه تلویزیونی اتم که از دو سطح استانی و ملی تشکیل شده، اکنون در اواخر مرحله ضبط استانی قرار دارد. 


وی با اشاره به این مطلب که برنامه اتم تلاش می‌کند بیشتر در عرصه‌های اجتماعی به رسالت خود عمل کند، افزود: عرصه اجتماعی، عرصه فرصت‌هاست. جمعیت روستایی و شهری هرکدام مشکلات خاص خودشان را دارند؛ به عنوان مثال تامین تفریحات سالم، گردشگری، کاهش پسماندها و… از این دست مسائل هستند که افراد و گروه‌های زیادی در سطح کشور علاوه بر اینکه مشکلات و مسائل را شناسایی کرده‌اند، راه مناسبی را نیز برای حل آن‌ها پیدا کرده‌اند. 


دوباشی درخصوص وجه تمایز این برنامه با برنامه‌های دیگر گفت: اتم یک برنامه استعدادیابی نیست، بلکه داشتن دغدغه و پشتکار و نیز تعهد از ویژگی‌های اتم هاست. بعضی اتم‌ها نه تنها از فعالیتی که انجام می‌دهند درآمدی کسب نمی‌کنند بلکه در مواردی هزینه‌ها به دوش خودشان است؛ یعنی وجهی از مسئولیت اجتماعی و ازخودگذشتگی هم در کاری که اتم‌ها انجام می‌دهند وجود دارد.

بنیادنوآوریهای_اجتماعی

اتم

الگوهاوتجربههایموفق‌

باشگاهالگوهاوتجربههای_موفق

برنامهتلویزیونیاتم‌

مسابقهتلویزیونیاتم‌

منیکاتم_هستم

اتمی_ها

پیشرفت‌

ایران_آینده

حل_مساله‌

خلاقیت‌

مشارکت_مردم

مجله_اتم